Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wady wzroku i ich korekcja.

2019-10-21
Wady wzroku i ich korekcja.

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY

Termin ametropia odnosi się do stanu, gdy obraz nie znajduje się na siatkówce. Ametropia jest to niewyraźne widzenie, które wymaga korekcji optycznej. Istnieją trzy rodzaje problemów ze wzrokiem:

 Myopia
• Hyperopia
• Astygmatyzm


Po 40 roku życia każdy stanie się prezbiopem, kiedy naturalne starzenie się spowoduje niewyraźne widzenie w części do bliży. Problemy wymienione powyżej są bardzo popularne, choć istnieją także inne, w tym na przykład: niedowidzenie, zez.MYOPIA, czyli KRÓTKOWZROCZNOŚĆ


Krótkowzroczność jest wadą wzroku spowodowaną głównie przez oko, które jest "zbyt długie", czyli odległość między rogówką a siatkówką jest zbyt duża. W takich przypadkach obraz tworzą się tuż przed siatkówką, co oznacza, że pacjent krótkowzroczny ma problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się daleko, ale nie z bliska. Im większym dana osoba jest krótkowidzem, tym bardziej musi on/ona zbliżyć się do obiektu, aby zobaczyć go wyraźnie.

Krótkowzroczność można korygować za pomocą soczewek rozpraszających, czyli takich, które są cieńsze w centrum i grubsze na brzegach. Soczewki te, zwane również ujemnymi lub wklęsłymi, mają na celu skupienie obrazu na siatkówce i przywrócić dobry wzrok.

 

HYPEROPIA, czyli DALEKOWZROCZNOŚĆ

Nadwzroczność głównie jest spowodowana przez "zbyt krótkie" oko, czyli odległość między rogówką i siatkówką nie jest wystarczająco duża. W takich przypadkach obraz tworzy się tuż za siatkówką, co oznacza, że hyperop widzi rzeczy lepiej z daleka niż z bliska. Poprawienie jakości widzenia można osiągnąć za pomocą wymuszonej akomodacji, która może być męcząca na dłuższą metę. Jest to częsty problem i zazwyczaj towarzyszy mu uczucie zmęczenia oczu.


Nadwzroczność jest korygowana za pomocą soczewek skupiających (cienkich na krawędzi i grubszych w środku). Soczewki te, znamy również jako soczewki dodatnie lub wypukłe, mają na celu skupienie obrazu na siatkówce i przywrócenie obrazu z bliży.


ASTYGMATYZM

Astygmatyzm jest wadą wzroku spowodowaną głównie przez niewłaściwą krzywiznę rogówki, czyli rogówka zamiast być kulista jest nieznacznie owalna. Osoby z astygmatyzmem mają nieprecyzyjne widzenie z bliska i z daleka. Widzenie ich nie jest zupełnie ostre i nie można wyraźnie odróżnić pewnych kształtów i szczegółów lub zobaczyć wyraźny kontrast pomiędzy liniami poziomymi, pionowymi lub ukośnymi.

Astygmatyzm może być połączony z innymi wadami wzroku jak myopia, hyperopia lub prezbiopia.

Astygmatyzm jest bardzo powszechny wśród małych dzieci i może mieć negatywny wpływ na wyniki w szkole, gdyż powoduje mylenie liter i cyfr.

Astygmatyzm koryguje się poprzez soczewki zakrzywione w różny sposób wzdłuż prostopadłych do siebie osi. Mają one różne grubości na krawędziach. Te soczewki są przeznaczone dla wyrównania wady rogówki i poprawienia osi astygmatyzmu. Różnica w grubości na krawędzi soczewki jest więc tym większa, im silniejszy jest astygmatyzm.

 

JAK MOŻNA KORYGOWAĆ PROBLEMY Z WIDZENIEM?

Aby zapewnić doskonały wzrok, korekcja ma na celu umieszczenie wyraźnego obrazu na siatkówce. Soczewki korekcyjne są najczęstszym sposobem korygowania problemów ze wzrokiem. Obejmują one materiał, powierzchnie optyczne i zabiegi przeprowadzane na tych powierzchniach.

pixel