Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FAQ - soczewki progresywne

1. Dlaczego warto zdecydować się na szkła progresywne, zamiast zwykłe okulary?

Okulary jednoogniskowe są skonstruowane w taki sposób, że widzimy wyraźnie tylko na jedną odległość. Osoby z prezbiopią potrzebują co najmniej dwóch par okularów, pierwsze, by zapewnić wyraźne widzenie z daleka, drugie, by komfortowo pracować w bliży. Coraz częściej jednak potrzebujemy również osobnych okularów do odległości pośrednich, czyli np. pracy przy komputerze. Szkła progresywne łączą w sobie zalety wszystkich wyżej wymienionych okularów. Decydujemy się na jedną parę szkieł, która zapewnia wyraźne widzenie na wszystkie odległości. Przejście między tymi trzema strefami jest płynne i fizjologiczne, dzięki czemu mamy zapewniony pełen komfort z użytkowania okularów oraz brak konieczności ciągłego ich zmieniania.

 

2. W jaki sposób działają szkła progresywne?

Szkła progresywne posiadają trzy strefy widzenia: dal, bliż oraz odległości pośrednie. Górna część odpowiada za wyraźne widzenie dali, opuszczając wzrok w dół przechodzimy do odległości pośrednich, a dolna część zapewnia komfort w widzeniu bliży. Szkła progresywne posiadają płynne przejście mocy od dali poprzez odległości pośrednie do bliży. Dzięki temu nie musimy szukać punktu wyraźnego widzenia, a opuszczając wzrok w dół zapewniamy sobie precyzyjne widzenie przedmiotów znajdujących się coraz bliżej nas. Jest to naturalna pozycja, ponieważ czytając opuszczamy wzrok, a nie głowę na dół.

 

3. Kto powinien zdecydować się na szkła progresywne?

Na szkła progresywne powinny zdecydować się osoby z prezbiopią. W okolicach 40 roku życia zaczynają pojawiać się problemy z wyraźnym widzeniem w bliży. Jest to naturalny proces występujący u każdego człowieka. Gdy zauważamy pierwsze oznaki prezbiopii, czyli np. odsuwamy tekst, by móc komfortowo czytać, warto udać się do optometrysty, by sprawdzić, czy nie potrzebujemy korekcji do bliskich odległości. Jednak nie tylko osoby z prezbiopią używają okularów progresywnych. Czasami u osób młodych lub dzieci z zaburzeniami akomodacji, lub widzenia obuocznego również zachodzi potrzeba zastosowania szkieł progresywnych. Szkła progresywne są odpowiednie niemal dla każdej osoby, ponieważ skonstruowano je tak, by zachować fizjologię widzenia. Pamiętajmy jednak, że w niektórych zawodach istnieje konieczność zastosowania szkieł jednoogniskowych, które zapewniają precyzyjne widzenie w bliży na całej soczewce np. dentysta, elektryk, czy też hydraulik. Nie oznacza to, że te osoby nie mogą użytkować szkieł progresywnych. Poza pracą, do codziennych czynności szkła progresywne będą najlepszym rozwiązaniem. Dlatego tak ważne jest, by wytłumaczyć optykowi do czego potrzebne są nam szkła progresywne, jak wygląda charakter naszej pracy, by mógł zaproponować najlepsze rozwiązanie spełniające nasze potrzeby.

 

4. Czy mogę nie zaadaptować się do szkieł progresywnych?

Istnieje mit, że trudno przyzwyczaić się do okularów ze szkłami progresywnymi. Nie jest to prawda. Szkła progresywne zostały skonstruowane zgodnie z fizjologią oka, dlatego proces adaptacji jest prosty i nie wymaga długiego okresu czasu. Bardzo istotne jest jednak, by szkła były wykonane prawidłowo. Dobrane powinny zostać właściwe moce do dali i bliży, prawidłowo zmierzone wszelkie parametry potrzebne do wykonania szkieł progresywnych oraz właściwe ich zamontowanie w oprawie. Jeśli na żadnym z tych etapów nie popełniono błędu oraz poinformowaliśmy optyka o naszych oczekiwaniach co do szkieł progresywnych bardzo mało prawdopodobnie jest niezaadaptowanie się do nich. Większość osób od razu po założeniu okularów zauważa korzyści wynikające z użytkowania szkieł progresywnych.

 

5. Czy w szkłach progresywnych występuje ograniczone pole widzenia?

Nie jest to prawda. Na peryferiach szkieł progresywnych występują pewne zniekształcenia obrazu, jednak są one praktycznie niedostrzegalne dla oka. Nie są to obszary wyłączone z widzenia, są postrzegane peryferyjnymi obszarami siatkówki, która nie jest w stanie postrzegać szczegółów. Wynika to z jej fizjologii. Nie tylko w szkłach progresywnych występują peryferyjne zniekształcenia obrazu. W zwykłych soczewkach jednoogniskowych również spotkamy się z taką sytuacją. W starszych konstrukcjach szkieł progresywnych niektórzy użytkownicy dostrzegali dystorsje obrazu peryferyjnego. Jednak obecne, nowoczesne konstrukcje, które uwzględniają parametry oprawy i użytkownika zostały zaprojektowane w taki sposób, że nie są zauważalne żadne zniekształcenia.

 

6. Słyszałem/am, że w szkłach progresywnych występuje pływanie obrazu. Trudność może też sprawiać   taka czynność jak wchodzenie po schodach. Czy jest to uzasadnione?

Pytanie to jest bardzo powiązane z poprzednim, ponieważ tutaj również istotne są peryferie szkieł. Tak jak zostało wspomniane wcześniej w starszych konstrukcjach rzeczywiście były dostrzegalne ograniczenia na obszarach peryferyjnych. Ma to związek z płynnym przejściem mocy w szkłach progresywnych. Podczas poruszania się, zniekształcenia powodowały wrażenie, że obraz nie jest stabilny. Stąd problemy z wchodzeniem po schodach. Linie proste nie były proste, tylko lekko zakrzywione. Najnowocześniejsze konstrukcje szkieł progresywnych praktycznie w 100% wyeliminowały ten problem. Są dostosowane do użytkownika oraz parametrów oprawy, przez co linie proste pozostaną prostymi, a wchodzenie po schodach nie będzie sprawiało trudności. Na początku możemy odczuwać delikatne pływanie obrazu, ale czy przy zmianie okularów, nawet jednoogniskowych, nie jest podobnie?

 

7. Jak mam rozumieć personalizację szkieł progresywnych?

Personalizacja szkieł progresywnych występuje w najnowocześniejszych konstrukcjach okularów progresywnych. Uwzględnione zostaje o wiele więcej parametrów, niż w konstrukcjach podstawowych. Bierzemy pod uwagę: rozstaw i wysokość źrenic, kąty nachylenia i krzywizny oprawy, kształt oprawy, sposób noszenia okularów, sposób trzymania głowy, a nawet sposób poruszania głową i oczami. Pomiary do szkieł progresywnych spersonalizowanych wykonuje się na specjalnie przeznaczonym do tego urządzeniu. Można to porównać do szycia ubrań na miarę. Bierzemy pod uwagę parametry i cechy konkretnego użytkownika. W szkłach 'szytych na miarę' to szkła dostosowują się do użytkownika, nie odwrotnie. Pasują idealnie i zapewniają najwyższy komfort widzenia bez pływania obrazu oraz zniekształceń.

 

8. Jaka jest różnica między drogimi, a tanimi szkłami progresywnymi?

Różnica ta widoczna jest przede wszystkim w konstrukcjach oraz jakości szkieł progresywnych. Tanie szkła progresywne to starsze, bardzo podstawowe konstrukcje. Właśnie tutaj może pojawiać się efekt zniekształcenia obrazu na peryferiach. Nie posiadają personalizacji oraz mają niższej jakości powłoki antyrefleksyjne. Droższe szkła progresywne to najnowocześniejsze konstrukcje w technologii optycznej. Pozwalają na pełną personalizację szkieł, eliminują całkowicie efekt pływania obrazu oraz gwarantują najwyższej jakości powłoki antyrefleksyjne. Zapewniają łatwość w czyszczeniu soczewek, eliminują odblaski i posiadają wysoką przejrzystość. Nie bez powodu mówimy, że najnowocześniejsze szkła progresywne zapewniają perfekcyjne widzenie na każdą odległość.

 

9. W jaką oprawę można wstawić szkła progresywne?

Szkła progresywne można wstawić praktycznie w każdą oprawę. Nie ma ograniczenia co do kształtu, ważna jest wysokość oprawy. Lepiej wybrać większą oprawę, by przejście między strefami było płynne i delikatne. W oprawach, które są krótsze przejście to będzie szybsze i gwałtowniejsze. Najistotniejsze jest, by oprawa nie była zbyt niska. Jeśli jej wysokość jest akceptowana przez optyka, wszelkie inne parametry możemy spersonalizować, by zapewnić jeszcze lepszą jakość widzenia.

 

pixel