Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okulary progresywne - podstawowe informacje

2018-02-01
Okulary progresywne - podstawowe informacje

1. Jak działa soczewka progresywna?

Soczewki progresywne umożliwiają wyraźne i płynne widzenie we wszystkich odległościach. Zapewniają wyjątkową wygodę widzenia dla osób z naturalnie występującymi zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem.  Soczewki progresywne wyposażone są w trzy strefy: strefę do dali, strefę do odległości pośrednich oraz strefę do bliży.

Strefa dali to obszar, który zapewnia komfortowe widzenie na duże odległości, znajduje się w górnej części soczewki i ułatwia prowadzenie samochodu, czy np. oglądanie telewizji. Górny obszar dali został wytypowany na podstawie naszych naturalnych zachowań, ponieważ najczęściej patrzymy wprost i w górę właśnie na obiekty znajdujące się daleko od nas.

Strefa pośrednia usytuowana jest w centralnej części soczewki i jest inaczej nazywana strefą progresji. Moc korekcyjna w tej strefie zwiększa się w stosunku do wartości korygujących dal, aż do wartości odpowiadającej bliży. Idealnie sprawdza się przy pracy przy komputerze, podczas patrzenia na deskę rozdzielczą samochodu lub oglądaniu filmów na smartfonie.

Strefa bliży jest umiejscowiona w dolnej części soczewki i odpowiada za czytanie lub oglądanie przedmiotów znajdujących się w bliskich odległościach od oka.

Szkla Progresywne Varilux

2. Zalety soczewek progresywnych.

- ostre i komfortowe widzenie przedmiotów z daleka, bliska oraz z odległości pośrednich
- wiele obszarów korekcji w jednej soczewce
- idealne do noszenia na co dzień, aktywności sportowej jak i wypoczynku

3. Kiedy warto kupić okulary progresywne?

Soczewki progresywne zostały stworzone z myślą o osobach po 40 roku życia. Podczas naturalnego procesu starzenia się, elastyczność soczewki pogarsza się i nie może się ona dostosowywać do widzenia z różnych odległości. Jednym z objawów jest syndrom 'krótkich rąk'. Zaczynamy odsuwać tekst do czytania na coraz dalsze odległości. Dla osób, które nie chcą ciągle zmieniać okularów, lub też zakładać i zdejmować okularów do czytania, idealnym rozwiązaniem będą właśnie soczewki progresywne. Biorąc pod uwagę zaawansowanie technologicznie najnowszych soczewek progresywnych może je użytkować praktycznie każda osoba.

4. Czas adaptacji.

Do okularów progresywnych należy się przyzwyczaić. Okres adaptacji jest różny i indywidualny dla każdego pacjenta. Może on trwać od kilku godzin do miesiąca. W zależności, czy są to pierwsze okulary progresywne, czy pacjent wcześniej już był użytkownikiem takich soczewek.

 

pixel