Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo dbać o okulary?

2019-10-30
Jak prawidłowo dbać o okulary?Obecnie okulary nie tylko korygują wzrok. To element naszej stylizacji, wspaniały design podkreślający nasz indywidualny styl. A o nie należy dbać, by przez możliwie długi okres służyły nam w codziennym użytkowaniu i nadawały wyjątkowego charakteru. Niezależnie od tego, czy są to okulary korekcyjne jednoogniskowe, progresywne, czy przeciwsłoneczne.Czego nie używać do czyszczenia szkieł?

Zabiegani, często wykonując tę czynność mechanicznie, wycieramy zabrudzone szkła okularów chusteczką higieniczną lub częścią garderoby. To nie jest dobry pomysł. Zarówno chusteczki, jak i ubrania pozostawiają na powierzchni szkieł drobiny kurzu, które mogą być przyczyną powstania mikrozadrapań. To bezpośrednio przekłada się na pogorszenie jakości szkieł i w rezultacie okulary nie służą nam w optymalny sposób. W żaden sposób nie da się już powstałych rys usunąć, a to one powodują, że światło się rozprasza i widzimy mniej wyraźnie. Ostatecznie trzeba zdecydować się na zakup kolejnej pary okularów.


Oto, czego jeszcze nie powinniśmy robić:

  • nie należy myć okularów pod gorącą wodą, która może zniekształcić oprawki,
  • nie wolno czyścić okularów środkami, w których składzie jest amoniak, np. płyn do mycia okien czy luster, może zmyć powłokę antystatyczną,
  • dobrą praktyką jest unikanie czyszczenia okularów na sucho,
  • starajmy się nie używać zbyt dużo siły do wycierania szkieł, to może zniszczyć soczewki i oprawki,
  • nie wkładajmy okularów do kieszeni, torebek, plecaków bez etui i nie odkładajmy ich soczewkami do dołu,
  • nie zostawiajmy okularów na desce rozdzielczej lub na włączonych kaloryferach, to może doprowadzić do ich deformacji.Dokładne czyszczenie okularów jest niezbędne – dlaczego?

Okulary nosimy przez cały dzień, odkładamy je w różnych miejscach, dotykamy dłońmi w różnych okolicznościach. Ich dokładna pielęgnacja jest konieczna. Najlepszym sposobem jest mycie okularów pod bieżącą, letnią wodą. Możemy użyć też płynu do mycia naczyń lub mydła o neutralnym pH. Najpierw nałóżmy płyn na całe okulary, a potem dokładnie spłuczmy je pod bieżącą wodą.

Drugim, równie dobrym, sposobem dokładnego mycia całych okularów, jest użycie specjalnego sprayu oraz chusteczki z mikrofibry. Ważne, byśmy pamiętali, że spray lepiej będzie nałożyć na chusteczkę. Wynika to z tego, że wprowadzony sprayem płyn w otwory soczewek lub do śrubek może źle wpłynąć na same okulary. Zatem nałóżmy spray na chusteczki, wytrzyjmy nimi całe okulary i osuszmy dokładnie ściereczką z mikrofibry.

Warto nieco częściej czyścić zauszniki oraz noski. To te elementy okularów najmocniej przylegają do skóry i najszybciej ulegają zabrudzeniu. Czyśćmy je więc ze względów higienicznych, a noszenie okularów będzie bardziej komfortowe, okulary nie będą się zsuwać i będą się lepiej dopasowywać.


pixel