Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dieta korzystna dla oczu.

2019-04-04
Dieta korzystna dla oczu.
Dieta korzystna dla oczu



Wielu z nas narzeka na wzrok. Co gorsza, zaczyna się on psuć u coraz młodszych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jakość tego zmysłu zależy od wielu czynników: genów, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy, wilgotności pomieszczeń. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że na nasze oczy istotny wpływ ma także to, co jemy?



Luteina

Jest to żółtopomarańczowy barwnik pochodzenia roślinnego. Naturalnie występuje w warzywach kapustnych, niektórych zielonych, i kolorowych. Organizm człowieka jej nie wytwarza. Osoby, które intensywnie pracują przy komputerze, w ostrym świetle lub mają zwyczaj wielogodzinnego oglądania telewizji, powinny spożywać spore ilości kapusty, jarmużu, brukselki, pomidorów lub szpinaku, a do potraw dodawać natkę pietruszki. Luteina znajduje się także w żółtku jaja, brokułach i marchwi. Substancja ta ochrania naczynia włosowate siatkówki oka przed uszkodzeniem, ponadto osłania oko przed nadmiernym działaniem słońca, spełnia także podstawową funkcję w leczeniu zaćmy.



Kwasy omega-3

Są to związki również niewytwarzane przez organizm człowieka i muszą być dostarczane z zewnątrz. Kwasy omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których spożywanie przynosi szereg pozytywnych skutków, m.in. zabezpieczenie przed niektórymi nowotworami i prawidłową pracę mózgu. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) to długołańcuchowy kwas tłuszczowy omega-3, który jest jednym z głównych składników błon komórkowych, m.in. siatkówki oka, a jego regularne dostarczanie zapobiega procesom zwyrodnieniowym plamki żółtej, które są najczęstszą przyczyną ślepoty. Głównym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie, owoce morza i algi morskie. Wprawdzie w Polsce lubiany jest śledź, łosoś, halibut i makrela, zadomowiła się też moda na sushi, jednak statystyczny Polak wciąż spożywa za mało ryb – zaledwie około 13 kg rocznie, podczas gdy Portugalczyk (największy konsument ryb w Europie) prawie 50 kg. Kwasy omega-3 znajdują się też w olejach roślinnych, ale jedynie z pierwszego tłoczenia i tłoczonych na zimno. Pamiętajmy, że niektóre z nich nadają się jedynie do spożycia na zimno.



Witamina E

Wspomniane oleje roślinne, zwłaszcza słonecznikowy, to również cenne źródło witaminy E, nazywanej witaminą młodości. Zwalcza ona wolne rodniki, wspomagając ukrwienie oka, zapobiega (podobnie jak luteina) degeneracji plamki żółtej. Spośród produktów spożywczych najwięcej witaminy E mają orzechy: włoskie, laskowe, nerkowca, poza tym pestki dyni, słonecznika i nasiona sezamu.



Witaminy A i C

Te dwie witaminy znajdują się w sporych ilościach w natce pietruszki, bogatej także w luteinę. Natka posiada również właściwości łzotwórcze, co zapobiega zespołowi suchego oka. Witaminę C dostarczymy organizmowi spożywając ziemniaki, paprykę, pomidory oraz owoce – czarna porzeczka i cytrusy. Natomiast w witaminę A obfituje marchew i botwinka, a z produktów zwierzęcych mleko i jego przetwory (zwłaszcza ser żółty), wątróbka drobiowa i ryby. Jest to witamina najbardziej kojarzona z oczami, bowiem jej niedobór powoduje zanik widzenia po zmroku (tzw. kurzą ślepotę). Witamina A stymuluje także nawilżenie oka i odpowiednie rozróżnianie kolorów, co jest bardzo ważne zwłaszcza dla kierowców.



Makro- i mikroelementy

Cynk zapobiega pogarszaniu się widzenia i utracie wzroku, a dostarczymy go spożywając pełnoziarniste pieczywo, jajka kurze i ryby. Miedź zwalcza wolne rodniki i wzmacnia naczynia krwionośne, a znajdziemy ją w otrębach, płatkach owsianych, owocach morza i awokado. Mangan jest silnym antyoksydantem, jego źródłem są rośliny strączkowe, jagody, ciemne pieczywo i orzechy, zaś inny antyoksydant – selen – dostarczymy wraz z rybami morskimi, kiełkami pszenicy, czosnkiem i cebulą. Czosnek, cebula i warzywa kapustne zawierają także siarkę, której niedobór może stać się przyczyną zaćmy. Niedobór siarki można łatwo zauważyć po ciemnym pierścieniu na brzegu tęczówki oka.




Suplementy

Na rynku dostępna jest bez recepty szeroka oferta suplementów diety, zawierających witaminy, makro- i mikroelementy specjalnie przeznaczone dla oczu. Można je stosować, jeżeli tylko przestrzega się zaleceń, podanych na ulotce. Jednak znacznie zdrowiej jest przyjmować przyjazne dla wzroku składniki odżywcze z pokarmem. Są one bowiem naturalne i dobrze przyswajane przez organizm w odpowiednich zestawieniach. Nie bez znaczenia jest także aspekt materialny. Suplementy są dość drogie, a jedzenie i tak przecież kupujemy…  



Autor: Julia Piwowarczyk, dietetyk w firmie Wygodna Dieta.  
pixel