Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

 

 

KIEDY I JAKIE OKULARY PRZECIWSŁONECZNE?

 
 
Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić zawsze, kiedy znajdujemy się na zewnątrz - zarówno latem, jak i zimą. W zależności od stopnia nasłonecznienia potrzebujemy okularów o różnym stopniu zaciemnienia. Oznaczenia znajdziecie na wewnętrznej stronie zausznika okularów. Będą to oznaczenia 1P, 2P, 3P, 4P.

Kategoria 1P - 20 - 57 % zaciemnienia – takie okulary są odpowiednie na pochmurne dni
 
Kategoria 2P -  57 - 82 % zaciemnienia – odpowiednie do ochrony przed oślepieniem przez słońce latem w Europie Środkowej
 
Kategoria 3P - 80 -92% zaciemnienia – takie okulary bierzmy nad wodę, na plażę i w góry oraz gdy odwiedzamy kraje południowoeuropejskie. UWAGA: zaciemnienie od 90% wzwyż nie jest odpowiednie dla kierowców!
 
Kategoria 4P -  92 -97% zaciemnienia – nadają się w wysokich górach i na lodowcach.
 
 
Sprawdzenie jakości soczewek okularowych nie jest proste. Nie sugerujmy się naklejkami z napisem UV 400, która oznacza, że okulary blokują dostęp do oczu wszystkich fal o długości poniżej 400 nanometrów (nm). Norma ta nie podlega ściśle określonym standardom. 

 
PAMIĘTAJ!!!
 
1. Lepiej skupić się na subiektywnych odczuciach odnośnie widzianego obrazu. Powinniśmy wyjść na zewnątrz w okularach które zamierzamy kupić i sprawdzić po pierwsze jakość widzenia kolorów np. czy dobrze odróżniamy kolory sygnalizacji - czerwony i zielony. W kiepskiej jakości soczewkach możemy mieć z tym trudności. Po drugie sprawdźmy ostrość obrazu , czy nie jest rozmazany, a linie przedmiotów nie falują.
 
2. Równie ważne, co aspekt techniczny, jest dopasowanie okularów. Sprawdźmy najpierw, czy nie opierają się na policzkach.
Aby dowiedzieć się, czy okulary nie będą odciskały się na twarzy, uśmiechnijmy się do siebie szeroko w lustrze. Jeśli podczas śmiania unoszą się na policzkach, nie będziemy z nich zadowoleni - w gorący dzień okulary pozostawią na twarzy czerwone ślady.
 
3. Dodatkowo jeśli zsuwają nam się z nosa, poprośmy optyka, by nam je wyregulował za uszami.
Okulary wyprodukowane z dobrej jakości materiału dają uformować się tak, aby jak najlepiej układały się do głowy i można w nich było uprawiać sport nie martwiąc się, że spadną.
pixel